×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Aliyev, Blinken ile görüşmesinde Ermenistan'ın görüşme sürecini uzatmaya çalıştığını söyledi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, barış anlaşması önerisine 70 gün sonra cevap veren Ermenistan'ın, görüşme sürecini uzatmaya çalıştığını belirtti.

Gündem Dünya Azerbaycan 29/11/2023 17:33 29/11/2023 17:34

A- A+

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, barış anlaşması önerisine 70 gün sonra cevap veren Ermenistan'ın, görüşme sürecini uzatmaya çalıştığını belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Aliyev, Blinken'in talebiyle yapılan görüşmede, "ABD'nin Azerbaycan'a ilişkin son açıklamalarının ve attığı adımların Azerbaycan-ABD ilişkilerine ciddi zarar verdiğini" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Müsteşarı James O'Brien’in, 15 Kasım'da ABD Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmanın önyargılı olduğunu vurgulayan Aliyev, söz konusu açıklamaların Azerbaycan gerçeklerini yansıtmadığını ve ülkesi tarafından reddedildiğini bildirdi.

Aliyev, ABD'li yetkililerin Azerbaycan'la üst düzey ikili temasları ertelemesi ve ikili ilişkilerin eskisi gibi olamayacağı yönündeki sözlerini Bakü'nün dikkatle takip ettiğini ve gerekli yanıtın verildiğini vurguladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının 16 Kasım'da bu konuda açıklama yaptığını hatırlatan Aliyev, Bakü'nün de ABD'den gelecek üst düzey ziyaretleri iptal ettiğine ilişkin kararını anımsattı.

Açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Aliyev'den ikili ilişkileri normalleştirme adına O'Brien’in gelecek ay Bakü'ye gelmesine izin verilmesini rica etti. Aliyev de O'Brien'in ziyaretinden sonra Azerbaycan'ın üst düzey yetkililerinin ABD'ye ziyaretlerine ilişkin haksız yasağın kaldırılması şartıyla Blinken'in talebini onayladı. Blinken de Aliyev'in şartını kabul etti.

Azerbaycan'ın 11 Eylül 2023'te Ermenistan'a sunduğu barış anlaşması önerisine, Erivan'ın 70 gün sonra, 21 Kasım'da yanıt verdiğini hatırlatan Aliyev, "Bu gecikme, aslında Ermenistan'ın barış anlaşmasını görüşme sürecini uzatmak için bir bahane olarak kullandığını kez daha ortaya koyuyor." dedi.

Aliyev ve Blinken, Azerbaycan-Ermenistan Sınır Belirleme Komisyonlarının 30 Kasım'da sınır bölgesinde yapılması planlanan toplantısıyla da ilgili görüş alışverişinde bulundu.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024