×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı'nın Gelişim Sürecini Paylaştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı'nın gelişim süreci hakkında Twitter hesabından mesaj paylaştı.

Gündem Türkiye Türk Dünyası Azerbaycan Kazakistan Özbekistan Kırgızistan Türkmenistan KKTC 26/04/2023 12:04 26/04/2023 12:04

A- A+

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı'nın gelişim süreci hakkında Twitter hesabından mesaj paylaştı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı'nın gelişim süreci hakkında Twitter hesabından mesaj paylaştı. Çavuşoğlu, Türk Konseyi'nden Türk Devletleri Teşkilatı'na dönüşümü, yeni üyelerin katılımını ve Teşkilat bünyesinde kurulan Türk Yatırım Fonu'nu açıkladı. Ayrıca, Büyük güç rekabetinin hızlandığı bir dönemde köklerimizin bulunduğu coğrafyamızla ilişkilerimizi daha da derinleştireceğiz ifadesini kullandı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı "Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Hayaldi, Gerçek Oldu" paylaşımında, "Büyük güç rekabetinin hızlandığı bir dönemde, köklerimizin bulunduğu coğrafyamızla ilişkilerimizi daha da derinleştireceğiz." ifadesini kullandı.Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından "Türk Devletleri Teşkilatı, Girişimci, İnsani ve Etkili Dış Politikamız" mesajıyla TDT'nin gelişim sürecini ve buna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

 

Çavuşoğlu, 2009'da kuruluşuna öncülük ettikleri Türk Konseyini 2021 İstanbul Zirvesi'nde Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) dönüştürdüklerini belirtti.Bakan Çavuşoğlu, Özbekistan'ın tam üye, Macaristan ve Türkmenistan'ın gözlemci üye olmasıyla aile meclisini daha da genişlettiklerini vurguladı.Türkiye'nin 2022'deki Dönem Başkanlığı sırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) anayasal adı ve bayrağıyla TDT'nin gözlemci üyesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "TÜRKPA, TÜRKSOY, Uluslararası Türk Akademisi ile Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfını Teşkilatın çatısı altında topladık." ifadesine yer verdi.Teşkilat bünyesinde merkezi İstanbul'da olacak Türk Yatırım Fonu'nu kurduklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Büyük güç rekabetinin hızlandığı bir dönemde, köklerimizin bulunduğu coğrafyamızla ilişkilerimizi daha da derinleştireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024