×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Kazakistan Cumhuriyetinin Bağımsızlığının 32. Yıl Dönümü Kutlandı

Kazakistan Cumhuriyetinin Bağımsızlığının 32. Yıl Dönümü, Üniversitemizde öğrenim gören Kazak öğrencilerin yoğun katılımıyla kutlandı. Kutlamada, dombra, dans gösterileri, halat çekme yarışı, bilek güreşi ve şarkılarla öğrenciler bağımsızlığın tadını çıkardı.

Gündem Kazakistan 16/12/2023 14:23 16/12/2023 14:23

A- A+

Kazakistan Cumhuriyetinin Bağımsızlığının 32. Yıl Dönümü, Üniversitemizde öğrenim gören Kazak öğrencilerin yoğun katılımıyla kutlandı. Kutlamada, dombra, dans gösterileri, halat çekme yarışı, bilek güreşi ve şarkılarla öğrenciler bağımsızlığın tadını çıkardı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sülün, “Bağımsızlığımızın ebedi olmasını, geleceğimizin huzur ve barış içinde geçmesini dileyerek aynı köklere sahip olduğumuz kardeş Kazak halkının, Kazakistan’ın bağımsızlığının 32. yılını en kalbi duygularımla kutluyorum. Varlığımız, birliğimiz ve dirliğimiz daim olsun” dedi.

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Gökçe, “Aynı köklere sahip olduğumuz Kazak halkı, tarih boyunca zor dönemler yaşamış, dili, dini ve kültürü unutturulmaya çalışılmıştır. Ancak Kazak halkının özgürlüğe düşkünlüğü, vatan sevgisi ve asil ruhu sayesinde ülkesini, dilini, dinini ve geleneklerini korumayı başarmıştır” dedi.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ekrem Ayan, “Kardeş Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 32. Yıldönümü kutlu olsun. Bağımsızlık, paha biçilmez bir mutluluktur. Biliyoruz ki bağımsızlık ve eşitlik bir milletin kazanabileceği en büyük değerdir. Kazakistan’ın bağımsızlığı da her şeyden önce Kazak halkının yüksek hayallerinin ve cesaretinin sonucudur.” dedi.

Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Reşat Ünal, Uluslarasılaşma anlamında Üniversitemizin Kazak öğrenciler için her gün daha da tercih edilmesinden memnuniyet duyulduğunu, dost ve kardeş Kazakistan ile işbirliği yapmaktan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak memnuniyet duyulduğunu söyledi. Kazakistan Bağımsızlık Günü kapsamında bu organizasyona katkı sunan başta Prof. Dr. Ekrem Ayan olmak üzere herkese teşekkür ettiğini ifade etti. 

Üniversitemizde öğrenim gören Kazak öğrencileri temsilen konuşan Aydana Sakalova, “Anavatanımızdan uzak olduğumuz yerlerde de onu ihtişam ve güzellikle aydınlatalım. Her birimiz Kazakistan adı verilen büyük bir geminin birer parçasıyız” dedi. 

Kutlama, Ata Meken şarkısı eşliğinde bütün öğrencilerin dans etmesiyle sona erdi.

 

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024