×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almanya ve Orta Asya Zirvesi'nde Konuştu !

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Orta Asya ile Almanya arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Gündem Dünya Türk Dünyası Kazakistan Özbekistan Kırgızistan Türkmenistan 30/09/2023 11:47 30/09/2023 11:48

A- A+

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Orta Asya ile Almanya arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Caparov, Almanya'nın başkenti Berlin'de ilki düzenlenen Almanya ve Orta Asya Zirvesi'nde konuştu.

Zirvenin önemine dikkati çeken Caparov,

"Orta Asya ile Almanya arasındaki işbirliğinin tutarlı ve kapsamlı şekilde güçlendirilmesinden yanayız." dedi.

"Bu format, işbirliğinin genişletilmesi ve stratejik bölgesel ortaklık düzeyine getirilmesi yolunda önemli bir aşamadır." diyen Caparov, Almanların, Orta Asya bölgesiyle ekonomik alanda etkileşiminin yatırım, ticaret ve ekonomik çekiciliğini önemli ölçüde artıracağına inandığını ifade etti.  Dünyada geleneksel tedarik zincirinde yaşanan sorunlara da dikkati çeken Caparov, Avrupa Birliği ve üye ülkelerinin desteğiyle ticaret ve ekonomiyi çeşitlendirmenin mümkün olacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Caparov, Almanya'nın "Yeşil Orta Asya" girişimini desteklediklerine işaret ederek uluslararası partnerleri ve yatırımcıları çevresel projelere yatırım yapmaya çağırdı. Toplantıya, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un yanı sıra Kazakistan Cumhurbaşkanı Cömert Kasım Tokayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024