×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Türk Devletleri Teşkilatı 2. İnsan Kaynakları Toplantısı Semerkant'ta yapıldı

Türk Devletleri Teşkilatı 2. İnsan Kaynakları Toplantısı, üst düzey yetkililerin katılımıyla Özbekistan'ın Semerkant kentinde gerçekleştirildi.

Gündem Dünya Türkiye Türk Dünyası 24/10/2023 15:33 24/10/2023 15:34

A- A+

Türk Devletleri Teşkilatı 2. İnsan Kaynakları Toplantısı, üst düzey yetkililerin katılımıyla Özbekistan'ın Semerkant kentinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinden yapılan açıklamada, geçen yıl ofisin girişimleriyle teşkilatın işbirliği alanlarına "insan kaynakları" başlığının eklendiği hatırlatıldı.

Söz konusu işbirliği ile başlayan süreçte Türk devletleri arasındaki tecrübe ve bilgi paylaşımının her geçen gün artarak devam ettiği belirtilen açıklamada, ilki Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen toplantının ikincisinin bu yıl Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı Kamu Hizmetlerini Geliştirme Ajansı ev sahipliğinde Semerkant'ta gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'dan üst düzey kamu yöneticilerinin de yer aldığı toplantıya, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Sadi Jafarov ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay'ın da katılım sağladığı bilgisi paylaşıldı. Toplantıda konuşan Salim Atay, özellikle son 5 senede Türkiye'nin insan kaynakları alanında istikrarlı biçimde büyümesine ve gelişmesine yönelik yenilikçi çalışmaları anlattı.

Türkiye'de yürüttükleri "İş Analizi Projesi"nin önemine işaret eden Atay, iş gücü yönetimine daha stratejik yaklaşım getirmek amacıyla, insan kaynağı yönetimi odaklı yaklaşımla küresel anlamda katma değer oluşturulması konusunda Türk devletlerine gerekli desteğin verileceğini vurguladı.

Türkiye'nin, insan kaynakları yönetimine yönelik geliştirdiği dijital tüm araçların diğer ülkelerle paylaşılmasına ve yaygınlaştırılmasına hazır olunduğunu belirten Atay, Kasım 2022'de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 9. Devlet Başkanları Zirvesi'nde üye ülkeler ile imzalanan mutabakat zaptı gereği, Türkiye tarafından geliştirilen "e-insan" uygulamasını kullanan ilk devletin Azerbaycan Cumhuriyeti olduğunu anımsattı.

Somut işbirliklerinin ilerleyeceğini ifade eden Atay, Türkiye'nin öncülüğünde Türk dünyasının insan kaynakları alanında ortak vizyonda buluşması için gerekli tüm adımların atılacağını söyledi.

Toplantıda, Türkiye tarafından "Türk Dünyası İnsan Kaynakları Geliştirme Enstitüsü" kurma önerisi getirildi.

Bununla, insan kaynakları profesyonellerinin yetiştirilmesi, uluslararası ortak ve özel eğitim programlarının düzenlenmesi, genç yeteneklere yönelik lider gelişim programlarının oluşturulması, kuruluşlara insan kaynakları politikaları ve stratejileri konusunda rehberlik edilmesi ile alandaki yeni trendlerin belirlenmesi ve uygulanması için faaliyet gösterilmesi hedefleniyor.

Enstitü ile insan kaynakları alanındaki yenilikçi yaklaşımlar teşvik edilecek ve sektörün gelişimine öncülük edilecek.

Böylece, 2040 Türk Dünyası Vizyonu çerçevesinde insan kaynağının bilgi, beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesiyle Türk devletlerinde sosyo-ekonomik istikrarın artırılmasına katkı sağlanacak.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024