×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Zamana inat, hala bütün ihtişamıyla dimdik ayakta duran: Sultan Sencer Türbesi

Sultan Sencer Türbesi sahip olduğu özellikleriyle sanat tarihinde yalnız Merv şehrinin değil aynı zamanda 12.yy İslam dünyasının en önemli mimari anıtı olarak kabul edilmektedir.

Kültür -Sanat Türk Dünyası Türkmenistan 12/05/2023 15:32 12/05/2023 15:33

A- A+

Zamana inat, hala bütün ihtişamıyla dimdik ayakta duran: Sultan Sencer Türbesi


Sultan Sencer Türbesi sahip olduğu özellikleriyle sanat tarihinde yalnız Merv şehrinin değil aynı zamanda 12.yy İslam dünyasının en önemli mimari anıtı olarak kabul edilmektedir.


Türkmenistan’ın Merv şehri, Türk-İslam tarihinin en önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri olarak tanınmaktadır. Merv’de Hoca Yusuf Hemedani hazretleri gibi büyük evliyalar ve Harezmi gibi pek çok büyük alimler yetişmiştir.

Merv şehrinde mimar Muhammed bin Atsız tarafından yapılmış olan Sultan Türbesi’nin inşa tarihi kesin olmamakla birlikte Sultan Sencer’in vefatından bir süre önce yapılmış olabileceği (1153-1157) üzerinde durulmaktadır.  

Büyük Selçuklu Devletinin son parlak döneminin hükümdarı Sultan Sencer (1086-1157) melik olduğu 39 yıl boyunca başkent Merv’in büyük bir kültür merkezi olmasında önemli rol oynamıştı.

Sultan Sencer, Büyük Selçuklu Devletinin görkemini yansıtacak biçimde inşaa edilmesini istediği türbesinin adını da kendisi koymuştur: “Dar ul Ahiret” (Ahiret Evi)
Sultan Sencer türbesi, Selçuklu mimarisinin eşsiz örneklerindendir. Türbenin yapımında kullanılan metot Avrupa’da ancak 300 yıl sonra Rönesans mimarı Flippo Brunellesko tarafından “Santa Maria” kulesinin yapımında kullanılmıştır.

1220’de yaşanan Moğol istilası bu bölgede de yıkımlara yol açtı. Türbenin çevresindeki mimari eserler yıkıldı, dış kubbesi çöktü. Merv şehri tamamen yıkılmıştı. Bu istilalardan sonra şehir bir daha eski haline ulaşamamıştır. 

Zaman içinde çeşitli tamirler geçiren Sultan Sancar Türbesinin restorasyon işi 2002’de TİKA tarafından tarihi eser restorasyonu kurallarına uygun olarak başladı ve 2004 yılının temmuz ayında tamamlanıp, ziyarete açıldı. 

Sultan Sencer Türbesi, UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alıyor.

 

Merv nerede? Merv Şehri hakkında bilgiler! Merv obası nerede? Alparslan Büyük Selçuklu Merv ovası nerededir?

Merv şehri, Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde gündem oldu. Merv Şehri'nin tarihteki önemi ve değeri merak uyandırdı. İşte Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde gündem olan Merv şehri hakkında bilgiler...

Merv şehri nerede sorusu sıkça araştırılıyor. TRT 1 ekranlarında yayımlanan Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Merv Şehri gündem oldu. İşte Merv Şehrine dair bilgiler...

Merv şehri nerede?

Merv, Türkmenistan sınırları içinde tarihi İpek yolu güzergâhı üzerinde kurulmuş, Karakum Çölü'nde bir vaha şehridir. 

 

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024