×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, hükümeti kurma görevini sosyalistlere verdi

Bulgaristan'da siyasi kriz sürerken Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurma görevini Bulgaristan Sosyalist Partisi'ne (BSP) verdi.

Yaşam Dünya Ekonomi Türk Dünyası Balkanlar 16/01/2023 16:00 16/01/2023 16:00

A- A+

Radev, Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törende hükümeti kurma görevini 240 üyeli parlamentoda 24 sandalyesi bulunan BSP'nin Genel Başkanı Korneliya Ninova'ya verirken "BSP'nin bu girişimde en yüksek şansı olan parti olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.Ninova da törende yaptığı konuşmada, "Ülkemizin kritik durumunun farkında olan partimiz, sorumluluk sahibi olup defalarca diyalogdan yana olduğunu göstermiştir." dedi.

Anayasal prosedür, hükümeti kurma görevinin yerine getirilmesi konusunda net süre belirlemiyor.BSP'nin hükümeti kuramaması durumunda Cumhurbaşkanı Radev, parlamentoyu feshederek ülkede yeni bir erken genel seçim için tarih belirleyecek.

7 partiden oluşan Bulgaristan  Parlamentosunda 5. sırada yer alan BSP'den önce eski başbakanlardan Boyko Borisov'un lideri olduğu Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi ve Değişime Devam (PP) Partisi hükümeti kuramamıştı.Bulgaristan'da Nisan 2021'de yapılan olağan genel seçimin ardından koalisyon hükümetinin kurulamaması üzerine ülke 3 kez erken genel seçime gitmişti.Son 4 parlamentoda farklı partiler, toplam 11 kez hükümet kurma girişiminde bulunmuş ve başarısız olmuştu.BSP'nin kabine kurma girişiminin başarısız olması durumunda Bulgaristan'da martta yeniden erken genel seçime gidilmesi bekleniyor.

Siyasi arenada son durum

Parlamentoda eski komünist partinin siyasi geleneğini sürdüren, savaş sırasında Ukrayna'ya silah yollanmasına sürekli karşı çıkan Rusya  yanlısı BSP'nin hükümet kurabilme şansı, diğer 6 parti tarafından "düşük" görülüyor.

Parlamentoda birinci parti konumundaki GERB ile üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) liderleri, Bulgaristan'ın kararlı şekilde erken seçime doğru yol aldığını savunuyor.GERB Parlamento Grubu Başkanı Desislava Atanasova, "Cumhurbaşkanı Radev, BSP'yi seçerek hükümet kurulmasını istemediğini açıkça gösterdi." dedi.PP Milletvekili ve Parlamento Başkan Yardımcısı Nikola Minçev, BSP'nin Ukrayna'daki savaş ile ilgili tutumunun "ciddi bir sorun olduğuna" işaret ederek, "Bu partinin kabine kurması çok zor olur." dedi.

Avrupa Birliği ve NATO yanlısı Demokratik Bulgaristan (DB) Partisi Milletvekili Nadejda Yordanova, "Biz, BSP'ye destek veremeyiz. Ukrayna'daki savaş ve Rusya'nın Bulgaristan'a olan etkisinin azaltılması konusunda bu partiyle köklü görüş ayrılıklarımız var." diye konuştu.

Parlamentonun en küçük partisi Bulgar Yükselişi'nin (BV) lideri Stefan Yanev, olası koalisyon hükümetine katılan partilerin yazılı bir anlaşmaya varmasının şart olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in politikalarına koşulsuz destek veren popülist Yeniden Doğuş Partisi de kesinlikle erken seçimi tercih ettiğini bildirmişti.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024