×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Erbilli Türkmen hafız, din ilimlerine adadığı evinde 400 talebe yetiştiriyor

Irak’ın Erbil kentinde yaşayan 68 yaşındaki Türkmen Hafız Hacı Abdulbasıt, din ilimlerine adadığı evinde yüzlerce talebinin yetişmesini sağlıyor.

Gündem Dünya Kültür -Sanat Türkmenistan 16/10/2023 17:10 16/10/2023 17:10

A- A+

Irak’ın Erbil kentinde yaşayan 68 yaşındaki Türkmen Hafız Hacı Abdulbasıt, din ilimlerine adadığı evinde yüzlerce talebinin yetişmesini sağlıyor.

Erbilin Kaleli Türkmeni Abdulbasıt, iki katlı evini kendisi gibi hafızların yetişmesi için din ilimleri merkezine dönüştürdü. Gönüllü olarak 30 hocanın 8 ayrı sınıfta verdiği dini derslere 400 talebe katılıyor. 7 yılda Kur'an-ı Kerim’i ezberlemeyi tamamladığını belirten Abdulbasıt, “Hafızlık bana çok tesir etti. Eğer Allah bana ömür verirse, Kur'an’ın hakkını vermek ve İslam’a borçlu olduğumu düşündüğüm için din eğitimi veren bir yer açmayı düşündüm.” diye konuştu.

Abdulbasıt, bir bina almaya ekonomik gücü yetmediği için kendi evini hafızlık eğitimi verilmesi için din eğitimi merkezine adadığını aktardı.

Erkek, kadın ve çocukların ayrı sınıflarda ücretsiz eğitim aldığını dile getiren Abdulbasıt, “Burada 8 sınıf, 400 öğrenci ve 30 da eğitmenimiz var. Eğitmenlerimiz kendi imkanlarıyla, uzak yerlerden buraya ders vermeye geliyor. Hepsi de gönüllülük esasıyla çalışıyor.” dedi. Abdulbasıt, 4 ay süren ilk ders döneminin bittiğini ve ikinci dönemin başladıklarını belirterek, “Eğitimin içeriği Kur'an-ı Kerim okumak, tecvid, hadis ve adap gibi derslerden oluşuyor.” dedi.

Merkezdeki eğitim masraflarına bazı vatandaşların da katkı sunduğunu vurgulayan Abdulbasıt, mevcut yerlerinin yetersiz olduğunu ve evinin bahçesinde bir başka bina daha inşa etmeyi planladıklarını söyledi.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024