×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Makine İhracatı 18,6 Milyar Dolara Yükseldi !

Türkiye'nin makine ihracatı yüzde 11,1 artarak 18,6 milyar dolara yükseldi.

Gündem Dünya Ekonomi Türkiye 23/09/2023 15:04 23/09/2023 15:04

A- A+

Türkiye'nin makine ihracatı yüzde 11,1 artarak 18,6 milyar dolara yükseldi.

Makine İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre,

 makine imalat sanayisinin ihracatı, bu yılın ocak-temmuz döneminde serbest bölgeler dahil edildiğinde 18,6 milyar dolara ulaştı.

En fazla ihracat gerçekleştirilen 5 Avrupa ülkesi olan Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya'da düşüş yaşanırken, makine fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle gelirler yüzde arttı.  Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, küresel enflasyonla mücadelenin henüz istenen sonuçları vermediği bu dönemde, sıkılaşma eğilimlerinin büyüme oranları üzerindeki baskısının sürdüğünü belirtti.

Gelecek 8-9 aylık sürecin işletmelerin yeni gelişmelere karşı dirençli olması gereken bir dönem olacağını bildiren Karavelioğlu,

"Makine ihracatımızın yüzde 61,2'sini yaptığımız Avrupa'da faiz artışlarının sürme ihtimali, zayıf büyümenin yıl sonuna kadar devam etmesi anlamına geliyor. Bu süreç en yüksek üretim ve pazar entegrasyonumuzun bulunduğu Almanya'da, iki büyük pazarı Rusya ve Çin ile ticaretindeki sınırlamalar nedeniyle bir küçülme dönemi olarak yaşanabilir. Bununla birlikte, Almanya'nın tüm sıkıntılı dönemlerinde Türkiye'deki makine imalatçılarının üretim ve rekabet gücünden daha fazla yararlanmak ihtiyacı duymuş olduğunu, bütün zorlu süreçlerin yeni iş birliklerinin geliştirilmesi konusunda sıra dışı fırsatlar sunduğunu gözden kaçırmamalıyız."

Kutlu Karavelioğlu, dünyada son yılların en düşük büyüme rakamlarının gerçekleştiği bir çeyreği ve küresel ticaretin hızlı daraldığı bir yılı geride bırakırken, makine ihracatındaki yüzde 11,1'lik artışın rakiplerini kıskandırdığını söyleyebileceklerini ifade etti.

Gelişmiş ülkelerin makine üretiminin daraldığı ilk yarıda Türkiye'nin üretimlerinin yüzde 9,7 arttığını kaydeden Karavelioğlu,

"Finansmana erişimin tüm dünyada zorlaştığı ve yatırım maliyetlerinin işletmelerin iştahını kestiği bu ortamda, ihracatımızı artırmanın yeni yollarını arayacağız." ifadesini kullandı.

Yılın 7 ayında Çin'in Türkiye'ye 7 makine ihracatı yaptığını kaydeden Karavelioğlu,

"İhracatta karşılaştığımız yüzde 35'lik vergileri düşününce Çin ile serbest ticaret anlaşması imzalasak yeridir diyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024