×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Sofya’da Sovyet Ordusu Anıtı Önünde Eylem!

Sofya’da bulunan Sovyet Ordusu Anıtı önünde buluşan vatandaşlar Başbakan’a çağrıda bulundular.

Yaşam Gündem Dünya Balkanlar 14/08/2023 14:54 14/08/2023 14:55

A- A+

Sofya’da bulunan Sovyet Ordusu Anıtı önünde buluşan vatandaşlar Başbakan’a çağrıda bulundular.
Sofya’da aralarında ünlü yazarların, gazetecilerin ve bilim insanlarının yer aldığı bir grup, Başbakan’a gönderdikleri açık mektupta AB’nin önünde onurla durması ve Bulgaristan başkentinden Sovyet Ordusu Anıtı’nı kaldırması yönünde çağrı yaptılar.
Açık mektubu yazanlar, Sofya valisinin 2023 yılının sonuna kadar anıtın kaybolan belgeler ve “projelendirme konusunda uzun bir süreçten” dolayı kaldırılmayacağını söylemesinden memnun değil.
Açık mektuba imza atanlardan gazeteci Yuliana Metodieva, BNR’ye yaptığı konuşmada Kızıl Ordu anıtının kaldırılmasının ertelenmesinde yerel seçimlerle bir bağlantı olduğunu açıkladı.
“Sovyet Ordusu Anıtı’nın Sofya’nın merkezinden kaldırılması sembolik bir jest, bu jestten Avrupa açık bir şekilde Bulgaristan’ın Ukrayna’ya yönelik kabul ettiği sorumlulukları ne kadar yerine getirdiği ve şu anda nasıl bir pozisyon sergilediğini anlayacaktır”
Dedi.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024