×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Tanrı Dağları eteklerinde Atatürk heykeli yükseltildi

Türk Dünyası’nın ölümsüz önderi Atatürk’ün anıt heykeli Aladağ’ın (Tanrı Dağları) eteklerindeki Kazakistan’ın kültür başkenti Almatı’da yükseltildi.

Gündem Türk Dünyası Kazakistan 26/01/2024 12:45 26/01/2024 12:46

A- A+

Türk Dünyası’nın ölümsüz önderi Atatürk’ün anıt heykeli Aladağ’ın (Tanrı Dağları)  eteklerindeki Kazakistan’ın kültür başkenti Almatı’da yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü aziz hatırasını yâd etmek için dikilen heykelin açılışına Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, Almatı Büyükşehir Belediye Başkanı Yerbolat Dosayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu katıldı.

Sultan Raev yaptıkları konuşmasında Atatürk’ün Türk Dünyası için önemini vurguladı. Raev, “Bugün Almatı şehrinde tarihi gün. Türk Dünyası’nın lideri, Türk Dünyası’nın mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin açılışı gerçekleşmektedir. Bunun, Kazak halkının büyük lidere olan büyük saygısının ve iki ülkenin bağımsızlıklarının göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Burada üç şeyi vurgulamak istiyorum. Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü kutladık. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu o yıllarda Mustafa Kemal Atatürk çok önemli bir konuyu vurgulayarak, Orta Asya’da yaşayan kardeş halkların bir gün bağımsızlıklarına kavuşacaklarını öngörerek, o gün geldiğinde onları ilk tebrik edenin Türkiye Cumhuriyeti olacağını söylemiş. Gerçekten de bağımsızlıklarını ilan ettiğinde bu ülkeleri tanıyan ve tebrik eden ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. 

İkincisi, biliyorsunuz Türk Devletleri Astana’da bir araya geldi. Bu görüşmede Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev yeni bir dönemden, Türk Devri’nden bahsetti. Türk Devri yeni değişimler demektir. Tokayev’un bu teklifi bizim için çok önemlidir ve Türk Dünyası’nın daha sıkı bağlarla bir birine bağlanarak güçleneceğine yol açacağını düşünüyorum. 

Üçüncüsü, TÜRKSOY Genel Sekreteri olarak şunu söylemek istiyorum. TÜRKSOY’un kuruluşu bundan 30 yıl önce burada, Almatı’da gerçekleşti. Türk Dünyası’nın kültürüne hizmet eden TÜRKSOY’un doğduğu topraklar burasıdır. Kazakistan’ın Türk Dünyası için en önemli ülkelerden olduğunu belirtmek istiyorum. Bugünkü heykelin açılışı da bu sözümün kanıtıdır diyebiliriz. Bu heykelin Türk Dünyası’nın sembolü olacağını düşünüyorum. Türk Dünyası’nın bağımsızlığı ebedi olsun.” diye konuştu.

Açılışta konuşan Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva ise, “Devlet başkanlarımızın sayesinde Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler yeni bir seviyeye ulaşmış ve artık her alanda dinamik bir şekilde gelişmektedir. Kültürel bağlar iki kardeş ülke arasındaki iş birliğinin altın köprüsü haline gelmektedir. Türkiye tarihinde modern Türk devletinin kurucusuna büyük önem verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'ni bugünkü laik ulus devletine dönüştüren ve siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal alandaki Atatürk'ün reformları, ülkenin bugünkü gelişimine de katkı yapmaya devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Aidos Burkitbayev ve Timur Burkitbayev tarafından yapılan ve granit kaide üzerine yerleştirilen 3 metre yüksekliğindeki bronz heykel, Almatı’nın El-Farabi bulvarında bulunan ve geçen sene açılışı yapılan Atatürk Parkı’nda yer almaktadır. 

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024