×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

TÜRKSOY Genel Sekreteri, Açılışa Katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Macaristan’daki anıtın açılış törenine katıldı.

Gündem Dünya Kültür -Sanat Türkiye Türk Dünyası Kırgızistan Balkanlar 29/08/2023 15:27 29/08/2023 15:27

A- A+

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Macaristan’daki anıtın açılış törenine katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, ünlü Kırgız Manasçı Sayakbay Karalaev’in anısına Macaristan’da dikilen anıtın açılışına katıldı.

Macaristan'ın Lakitelek bölgesinde TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in girişimleriyle dikilen anıtın açılış töreninde, Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı László Kövér, Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Sándor Lezsák, Kırgız Cumhuriyeti Devlet Sekreteri Suyunbek Kasmambetov, Kırgız Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçisi Talantbek Kushchubekov, Türk Devletleri Teşkilatı Macaristan Temsilcilik Ofisi İcra Direktörü Yardımcısı Talaibek Kydyrov, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yerel kurum ve kuruluşların temsilcileri ve iş çevreleri ile Kırgız dostluk gruplarından davetliler yer aldı.

Kısa süre önce vefat eden TÜRKSOY gönüldaşı, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Macaristan Temsilciliği Ofisi İcra Direktörü, Büyükelçi Prof. Dr. János Hóvári’nin aziz hatırasına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan açılışta konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, 20. yüzyılın Homeros’u,  büyük kahramanı Sayakbay Karalaev'in anısına ve Kırgız halkına duyulan saygıyla, ünlü Manasçı Sayakbay'ın anıtının Macaristan’a dikilmesinin Kırgız-Macar ilişkilerinde tarihi bir hadise, aynı zamanda sevindirici bir haber olduğunu kaydetti.

Lakitelek bölgesine yaptığı bir ziyarette bu anıtın dikilmesi fikrinin oluştuğunu ve merhum Büyükelçi János Hóvári ile birlikte bu fikri doğrudan destekleyen Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Sándor Lezsák olduğunu dile getiren Sultan Raev, bu vesileyle kardeş Macar halkına, hükümetine ve yetkililerine şükranlarını sundu. 

Sultan Raev, “Kalbine ve zihnine milyonlarca satır yazarak büyük Manas Destanı’nı dünyaya yayan ünlü Manasçı Sayakbay Karalaev, büyük dağların vatanı mavi Isık-Göl’den ve destanların mekânı Kırgızistan'dan meşhur Tisa Nehri kıyısındaki ünlü Atilla'nın topraklarına geldi. Kökleri aynı olan bir millet ayrılmaz, tarihin herhangi bir sürecinde muhakkak birleşecektir. Tarihin herhangi bir noktasında devam edecektir!

Bu anıt tarihi bir anıttır, büyük Manasçı Sayakbay Karalaev'in yurt dışında dikilen ilk anıtıdır! Bu anıtı dikmekle, büyük destanımız Manas'a ve Manas gibi bir destanı dünyaya armağan eden Kırgız halkına gösterdiğiniz büyük saygı olarak kabul ediyoruz! Bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederim! 

Bu anıt Tisa ve Narın'ı birleştirdi, Budapeşte ile Bişkek'i birleştirdi, büyük dağları ve büyük insanları birleştirdi ve en önemlisi kalpleri kalplere kavuşturdu!” diye konuştu.

 Açılış konuşmaların ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı László Kövér’e TÜRKSOY Hatıra Tabağı, Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Sándor Lezsák ise TÜRKSOY 30. Yıl Madalyası takdim etti.

Etkinlik kapsamında Kırgız Cumhuriyeti halk sanatçılarının katılımıyla mini bir konser düzenlendi. Katılımcılar, Kırgız destancıları ile komuzcuların performanslarını yakından izleme fırsatı buldu.

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024