×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Sağlık Spor Türk Dünyası Kültür Sanat

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri E-gazete Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

5. Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu !

Forum, Azerbaycan ve Türkiye’de toplanacak.

Gündem Türkiye Türk Dünyası Azerbaycan Kırgızistan 31/08/2023 14:33 31/08/2023 15:12

A- A+

Forum, Azerbaycan ve Türkiye’de toplanacak.

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kurucusu olduğu Uluslararası Issık Göl Forumu'nun 5'incisi Türkiye ve Azerbaycan'da toplanacak.
Forum Heyeti tarafından yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde "Doğu ile Batı Arasında Anadolu Kültür Projeleri" kapsamında düzenlenecek forumun, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kurumları ve yurtdışı temsilcilikleri, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Derneği ve Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde gerçekleştirileceği bildirildi.
Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TÜRKSOY tarafından da desteklendiği belirtilen 5. Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu'nda "Türk Dünyasında Ortak Değerler Üzerinden Milli Eğitim, Bölgesel Ekonomi ve Kültür İş birliği ile Turizm ve Çevre Sorunlarına Çözüm Arayışları, Küresel Sistemde Gelecek Tasavvuru" konuları ele alınacak.
Açılış programının 12 Aralık'ta Ankara'da, oturumlarının da 8-9 Haziran 2024'te Bakü'de yapılacağı belirtilen forumun, Türk devletleri, yurt dışı akraba toplulukları ve bölge ülkelerinin katılımlarıyla iki ülkede de çok uluslu ve çok oturumlu olarak icra edileceği kaydedildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen proje koordinatörü Ömer Erdoğan, daha önce 4. Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu'nun Kırgızistan ve Türkiye'de, iki ülke cumhurbaşkanlarının da katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"Kurucumuz Cengiz Aytmatov'un doğum günü olan 12 Aralık tarihinde başlayacağımız forumu vefat günü olan 10 Haziran tarihine kadar altı aylık bir süreç içerisinde gerçekleştireceğiz. 12 Aralık 2023'te açılış programımızı Ankara'dan başlatıyoruz. Bakanlar düzeyinde ve yabancı temsilcilikler katılımıyla icra edeceğimiz oturum 'İnsan için zor olan her gün insan kalmaktır' mottosuyla sunulacak. Forumun oturumları 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de toplanacak. Sahasında uzman uluslararası akademisyenlerin sunumlarıyla tamamlanacak forumun kapanış programı ise 10 Haziran 2024 tarihinde olacak."
Devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirilmesi projelendirilen kapanış oturumuna Türkiye, Kırgızistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının da davetli olacağını belirten Erdoğan, 5. Cengiz Aytmatov Uluslararası Issık Göl Forumu ile Türkiye, Kırgızistan ve Azerbaycan ortaklığında yapılan etkinliklere bir yenisini daha eklemiş olacaklarını kaydetti.

Kırgızistan Bağımsızlık Günü !

https://www.elcihaber.com/haber/kirgizistan-bagimsizlik-gunu/2021102612097303

YORUM YAP

RÖPORTAJLAR TÜMÜ
SON HABERLER

haber yazılımı | Copyright © 2024